آمار و نتایج چت کردن در چت روم احساس چت

با توجه به نتایج نظر سنجی جهت گیری جوانان ، او هفت موضوع مربوط به گپ را اعلام می کند:

چت را به عنوان یک بازی سرگرم کننده 24٪ ببینید ،

چت به عنوان توسعه زندگی واقعی 17 درصد ،

چت به عنوان وسیله ای برای ارتباط دوستانه 18٪ ،

 چت به عنوان یک ویژگی جستجو با 9٪ ،

به عنوان 20٪ ارتباط غیرقابل اعتماد و بی اثر

گپ به عنوان ابزاری برای سو٪ استفاده 12٪ استفاده می شود.

75٪ از گفتگوها می گویند که آنها نقش های مختلفی در چت دارند. سهم پسران در ارائه تصاویر غیرواقعی و کاذب از خود 89 درصد و سهم دختران 11 درصد است. برزگر معتقد است که بدبینانه ترین دیدگاه ها در روند گفتگوها مربوط به انتخاب همسر است و خاطرنشان می کند: با توجه به فضای وسیع و توانایی بازی در نقش و ارائه رفتار دوگانه ، بیشتر گپ باکس ها معتقدند فضای چت فضای مناسبی نیست شوهر. در این راستا ، مردان بیشترین عدم اعتماد به گپ را به عنوان وسیله ای برای انتخاب شوهر تجربه می کنند.

وی با اشاره به تمایل پسران به دوستانه داشتن با چندین دگرجنس خواه همزمان گفت: “اکثر پسران از دلبستگی عاطفی دختران آگاه هستند و سعی می کنند رابطه خود را با آنها در حد واقعی دنبال کنند.”

 

با این حال ، دختران اغلب دوستی و روابط با یک فرد دگرجنس را با وسواس و دقت بیشتری در نظر می گیرند. برزگر می افزاید:

 

تحقیقات جامع نشان داده است که نظرات دختران در مورد چت روم فارسی بیشتر یک سرگرمی است ، اما نکته ای که با این جهت گیری منافات دارد ، در وهله اول ، تعهد بیشتر به استفاده عادلانه از فضای مجازی و محافظه کارتر و محتاط تر بودن دختران در برقراری ارتباط است. برخط است.

 

مریم رضازاده و آرزو صالحی ، محققان علوم اجتماعی ، نتایج زیر را در یک مطالعه مشترک در مورد تمایل جوانان به گپ آنلاین ارائه دادند:

 

88٪ گپ را به عنوان یک بازی می دانند ، 53٪ معتقدند که چت هیچ تفاوتی با زندگی واقعی ندارد ، 46٪ معتقدند کسانی که با آنها صحبت می کنند ویژگی های مشابه آنها را دارند ، 40٪ می گویند شخصیت آنها با رئال صحبت می کند شخصیت آنها متفاوت است ، 76٪ احساس راحتی می کنند ، 83٪ فکر می کنند شناخت شخصیت افراد دیگر در چت غیرممکن است ، 44٪ نمی توانند احساسات و عقاید واقعی افراد در چت را درک کنند ، 76٪ در چت با مخاطبان آنها اعتماد ندارند ، 73٪ انتخاب همسر را از طریق گپ امکان پذیر نمی دانند و 43٪ معتقدند که مشکلی در دوست یابی آنلاین وجود دارد.

 

تحقیقات از این دو محقق از زاویه دیگری نیز نشان می دهد که دختران شیطنت بیشتری در گفتگو و به کار گرفتن دارند.

“محمد سعید ذکایی” ، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ، با بیان انگیزه اصلی چت می گوید: چت و هیجان او تفاوت شخصیت در صحنه چت در مقایسه با زندگی واقعی و شیطنت و ماجراجویی است.

 

این کارشناس افزود: در پاسخ به این سوال که می خواهید با چه کسی صحبت کنید ، بیش از 50٪ پاسخ دهندگان گفتند که ترجیح می دهند با افراد مختلف و غریبه صحبت کنند و کمتر از یک سوم آنها ترجیح می دهند با غریبه ها ملاقات کنند. همچنین 98.9٪ از پاسخ دهندگان تمایل به صحبت با افراد دگرجنس گرا دارند و بنابراین می توان گفت که جو حاکم در وسط اتاق گفتگو ، گفتگوهای دوستانه جوانان دگرجنسگرا با هدف جلب کنجکاوی ، آشنایی ، سرگرمی و این است شیطنت و ماجراجویی

 

آلامه طباطبایی ، عضو هیئت علمی دانشگاه ، درمورد موضوع گفتگوهای پچ پچ گفت: طبق تحقیقات انجام شده ، بیش از 40٪ از گفتگوها به دنبال موضوعات ساده و بی اهمیت و 27٪ برای گفتگو در مورد صمیمیت بیشتر و کمتر هستند. 20٪ آنها موضوعاتی مانند موسیقی فیلم و هنر را پوشش می دهند. زکایی می گوید: “بیشتر افراد جوان ، به ویژه پسران جوان ، دوست دارند در چت های آنلاین با دوستان دگرجنسگرای خود صمیمی و صمیمی تر باشند.”

علاوه بر این ، پسران بیشتر از دختران به طور همزمان با بیش از دو یا چند همجنسگرایان گپ می زنند ، و پسران در چت با تجربه تر از دختران هستند. ترس و اضطراب پسران نسبت به کنترل و شناسایی نامحسوس هنگام مکالمه کمتر بود.

اولویت را به ترتیب 85٪ سایتهای یاهو ، 7٪ سایتهای فارسی مانند Cute Chat و 6.5٪ msn قرار داد.

رئیس تولید و تبادل اطلاعات توسط پلیس در آذربایجان شرقی از دستگیری 7 عضو در یک سایت دوست یابی غیرمعمول خبر داد. در همین راستا سرهنگ اسماعیل زاده گفت: با رصد فضای مجازی توسط کارشناسان پلیس فتا در شناسایی سایت های متخلف از قانون ، مدتی پیش وب سایتی شناسایی و ردیابی شد که برای تسهیل ارتباط غیرمتعارف دختر و پسر و مطالعات فنی کار می کرد و شناسایی و 7 نفر دستگیر شدند.

وی ادامه داد: سایت مذکور غیرفعال شد و متهمان انگیزه خود را برای فعالیت غیرقانونی از روی کنجکاوی و عدم آگاهی از خطرات فضای مجازی اعلام کردند.

سهم پسران در ارایه نقش غیرواقعی و تصویری نادرست از خود در چت روم ها  ،    ۸۹ درصد و سهم دختران ۱۱درصد بوده است! کاهش ریسک شرمندگی ،  استفاده از فضای اینترنت را افزایش می دهد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از ایران سهراب ، بررسی های محققان علوم و ارتباطات اجتماعی نشان می دهد که کارکرد غالب چت برای کاربران ایرانی جنبه فراغتی و سرگرم کننده داشته که در اشکال مثبت و منفی تسهیل کننده و جبران کننده نیازهای ارتباطی آنها در دنیای واقعی است.

حتما بخوانید:  The Dying Of Attendance Device و نکاتی در مورد نحوه اجتناب از آن

گرچه در فضای چت، مرزبندی های جنسیتی روز به روز ضعیف تر می شود اما با این حال در بیشتر موارد جذابیت های جنیسیتی در روابط دنیای مجازی بیش از پیش حایز اهمیت است.کارشناسان معتقدند که مجاورت طولانی با فضای مجازی می تواند به فرهنگ پذیری یکطرفه و تاثیر پذیری افراطی از هنجارها و ارزشها انجامیده و با تقویت پدیده جهانی شدن تعلقات ملی و سنتی کابران را تحت تاثیر قرار دهد.

“کامران سروش صحت” کارشناس علوم ارتباطات اجتماعی “چت روم ها” را میدان های چند کاربردی و از پرطرفدارترین عرصه های مراوده در فضای مجازی دانسته و معتقد است که چت، مرزهای تازه ای در شکل گیری خرده فرهنگها ،ارزشها و هویت جوانان پدید آورده است.

وی با اشاره به عوامل تسهل کننده ارتباط در فضای مجازی چت می گوید: گمنامی، سرعت ارتباط و سیال بودن از جمله علل گرایش به چت است که در روابط جنیسیتی و دوست یابی جوانان پیامدهایی به دنبال دارد که محملی برای جستجو و ارضای کنجکاوی های آنان فراهم می آورد.

این کارشناس با تاکید بر اهمیت فضای چت روم ها در پر کردن اوقات فراغت اظهار می دارد: چت کردن در فضای مجازی، مشارکت عاطفی را جایگزین مشارکت سیاسی و معاشرت رو در روی اجتماعی کرده و نوعی رابطه غیر حقیقی را بر فضای مناسبات میان افراد حاکم کرده است که این امر پیامدهایی چون کاهش سرمایه های اجتماعی ،انزوا و بریدگی از مشارکت های محسوس و عینی را در بر داشته است حمید رضا ترکمندی

 وی در توصیف چگونگی جایگزینی روابط عاطفی با روابط سیاسی و علمی درفضای چت تشریح می کند: چت کننده ها از برقراری چند ارتباط همزمان با دیگران به شدت لذت می برند، این افراد درگرفتن اطلاعات خاص از مخاطب خود پیشدستی کرده و از این طریق به یک شناسایی اولیه از مخاطب دست می یابند و امکان می یابند که از این طریق توصیف های مبالغه آمیز درباره خود بکار برده و با ابزار همدردی و همسویی با مخاطب، توجه او را به خود جلب کنند. این کارشناس معتقد است که ماهیت غیر رو در روی ارتباطات الکترونیکی اینترنتی، انگیزه بیشتری را در کاربران به ایجاد یک رابطه پشت صحنه ای که ریسک شرمندگی در آن کمتر است، ایجاد می کند.

دکتر”محمد ابراهیم برزگر” استاد روان شناس اجتماعی دانشگاه علامه طباطباطی با اشاه به دو فاکتور مورد علاقه در جوانان برای برقراری ارتباط با دیگران می گوید: “ناشناس ماندن” و “تنوع گرایی” شوق گرایش به ارتباط با چندنفر را بوجود آورده است.

وی می افزاید: در نمونه های تحقیقی بدست آمده از چند کافی نت مشخص شد که ۷۱ درصد از جوانان ۱۵ تا ۳۰ سال یک بار چت کردن را امتحان کرده اند.

کارشناس آموزش خانواده گفت: گمنامی، سرعت ارتباط و سیال بودن از جمله علل گرایش به چت است که در روابط جنسیتی و دوستیابی جوانان پیامدهایی به دنبال دارد.

حمیدرضا ترکمندی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، اظهار كرد: فضای مجازی چت‌روم‌های اینترنتی به وسیله‌ای برای پرکردن اوقات فراغت جوانان مبدل شده که مرزهای تازه‌ای در شکل‌گیری ارزش‌ها پیش روی آنهاست.

وی افزود: کارکرد غالب چت برای کاربران ایرانی جنبه فراغتی و سرگرم کننده داشته که در اشکال مثبت و منفی تسهیل کننده و جبران کننده نیازهای ارتباطی آنها در دنیای واقعی است.

این کارشناس ارشد علوم رفتاری بیان کرد: اگرچه در فضای چت، مرزبندی‌های جنسیتی روز به روز ضعیف‌تر می‌شود، اما با این حال در بیشتر موارد جذابیتهای جنسیتی در روابط دنیای مجازی بیش از پیش حایز اهمیت است.

وی عنوان کرد: مجاورت طولانی با فضای مجازی می‌تواند به فرهنگ‌پذیری یک طرفه و تاثیرپذیری افراطی از هنجارها و ارزشها انجامیده و با تقویت پدیده جهانی شدن تعلقات ملی و سنتی کابران را تحت تاثیر قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه عواملی هستند که ارتباط کاربران را در فضای مجازی چت تسهیل می‌کند، تصریح کرد: گمنامی، سرعت ارتباط و سیال بودن از جمله علل گرایش به چت است، که در روابط جنسیتی و دوستیابی جوانان پیامدهایی به دنبال دارد که محملی برای جستجو و ارضای کنجکاوی‌های آنان فراهم می‌آورد.

ترکمندی با تاکید بر اهمیت فضای چت‌روم‌ها در پر کردن اوقات فراغت، افزود: چت کردن در فضای مجازی، مشارکت عاطفی را جایگزین مشارکت سیاسی و معاشرت رو در روی اجتماعی کرده و نوعی رابطه غیرحقیقی را بر فضای مناسبات میان افراد حاکم کرده است.

وی تصریح کرد: این رابطه غیرحقیقی پیامدهایی چون کاهش سرمایه‌های اجتماعی، انزوا و بریدگی از مشارکتهای محسوس و عینی را در بر داشته است.

وی افزود: در نمونه‌های تحقیقی بدست آمده از چند کافی نت، مشخص شد که ۷۱ درصد از جوانان ۱۵ تا ۳۰ سال یک بار چت کردن را امتحان کرده‌اند.

وی اظهار كرد:۷۵ درصد چت کنندگان گفته‌اند که در چت کردن نقشهای متقاوتی را بازی می‌کنند که سهم پسران در ارایه نقش غیرواقعی و تصویری نادرست از خود ۸۹ درصد و سهم دختران ۱۱درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه تمایل پسران به برقراری ارتباط دوستانه همزمان با چند فرد غیرهمجنس بسیار است، تصریح کرد: بیشتر پسرها با آگاهی از وابستگی عاطفی در دختران تلاش می‌کنند که ارتباط خود با آنها را تا مرز آنچه حقیقتاً به دنبال آن هستند، تعقیب کنند.

ترکمندی گفت: دخترها اغلب با وسواس و دقت بیشتری دوستی و رابطه پا برجا با یک فرد غیرهمجنس را مدنظر دارند.

وی تصریح کرد: پسران بیش از دختران مایل به گپ همزمان با بیش از دو یا چند فرد غیرهمجنس بوده است.

هر گاه کامپیوتر خود را برای کاری رها می کنید آن را در حالتLock قرار دهید یا در ویندوزXP آنراLog off کنید. حتی اگر کامپیوتر را برای چند دقیقه تنها می گذارید این زمان برای سرقت اطلاعات شما کافی است.

حتما بخوانید:  حمل اثاثیه منزل - اسباب کشی و حمل اثاثیه منزل

هیچگاه در دسکتاپ کامپیوتر خود یک میانبر به اطلاعات شخصی و محرمانه قرار ندهید. چون اینکار سبب می شود خرابکاران در کوتاه ترین زمان ممکن به اهداف خود دست یابند.

وقتی از کامپیوتر خود استفاده نمی کنید، اتصال خود با اینترنت را قطع کنید. کسانیکه از تکنولوژیDSL یاADSL یا اینترنت سرعت بالا استفاده می کنند، معمولاً مدت زیادی کامپیوتر خود را در این وضعیت قرار می دهند، که ریسک بالایی دارد. چون خرابکاران و ویروس ها دائماً شبکه ها و اینترنت را برای شناسایی کامپیوتر قربانی اسکن می کنند و حال اگر کامپیوتر شما مدام به اینترنت متصل باشد احتمال نفوذ به آن بسیار بیشتر است.

زمانیکه به اینترنت متصل هستید از فعال بودن فایروال خود اطمینان حاصل نمایید.

تنظیمات حفاظتی خود را ارزیابی کنید. بیشتر نرم افزار ها از قبیل مرورگر ها، برنامه های چک ایمیل و … که در اینترنت استفاده می شوند همواره تسهیلاتی ارائه می دهند که به شما کمک می کند نیاز های امنیتی خود را مدیریت کنید. فعال کردن برخی قابلیت های این نرم افزار ها باعث راحتی در استفاده از آنها می شوند ولی ممکن است آسیب پذیری کامپیوتر شما را افزایش دهند.

تنظیمات امنیتی( Security Setting ) نرم افزار های خود را حتماً چک کنید.

نرم افزار های زیادی وجود دارند که می توانند اطلاعات یک فولدر را در عرض چند ثانیه مخفی و دوباره با وارد کردن یک رمز عبور آشکار کنند. اگر اطلاعات حساسی دارید می توانید از این نرم افزار ها استفاده کنید. یکی از این نرم افزار ها که کارایی بالایی داردFolder Lock است. البته بهتر است نرم افزار های مختلف را تجربه کنید. چون برای نرم افزار های معروف راه های شکستن رمز عبور بیشتری وجود دارد.

در سایتهای شخصی یا در هنگامchat اطلاعاتی مانند آدرس خود یا شماره تلفن خود را در اختیار دیگران قرار ندهید.

اگرchat می کنید یا با شخصی بوسیلهe-mail ارتباط دارید و به او اطمینان کامل ندارید منطقه مورد سکونت خود را به او اطلاع ندهید.

اطلاعات شخصی از قبیل آدرس یا شماره حساب بانکی یا شماره کارت اعتباری را درemail ها وارد نکنید یا آنها را در فیلدهای خواسته شده در یک سایت غیر ایمن وارد نکنید بنابراین همیشه قبل از دادن این اطلاعات مطمئن شوید در یک سایت ایمن هستید و بعد شماره کارت اعتباری خود را برای خرید وارد کنید. تشخیص یک سایت ایمن از غیر ایمن معمولاً بسیار ساده است زیرا یک سرور ایمن با”https://” در فیلد آدرس ظاهر می شود و حال آنکه یک سرور غیر ایمن با”http://”  شروع می شود سرورهای ایمن اطلاعات شما را به رمز در می آورند.بنابراین هیچکس به غیر از شما و کامپیوتری که در سمت دیگر است نمی تواند این اطلاعات را در یافت کند.

از یک ویروس یاب استفاده کنید. از سایتهای غیر مطمئن یاemail های مشکوک فایلیDownload نکنید. حتی اگر یک ویروس یاب دارید خیلی مواظب باشید زیرا ممکن است با ویروس جدیدی مواجه شوید که نرم افزار ضد ویروس شما نتواند آن را تشخیص دهد برای یک حفاظت خوب همیشه آنتی ویروس خود راup to date)به روز(نگه دارید.

مطمئن شوید که صفحه ورود ایمیل و انتقال اطلاعات ایمیل‌تان از رمزگذاریSSL استفاده می‌کند

زمانی که ضمیمه‌های یک نامه(Attachment) را باز می‌کنید و فایل‌هایی را از جانب خانواده و دوستان دانلود می‌کنید یا ایمیل های ناشناخته را می‌پذیرید، مراقب باشید

اگر از برنامه پیغام رسان فوری (مانند یاهو مسنجر) برای ارتباط با دوستان و خانواده استفاده می‌کنید، هنگام ارسال اطلاعات شخصی‌تان مراقب باشید. با استفاده از نام مستعار در پیغام رسان فوری از خودتان محافظت نمایید

کلاهبردارهای فیشینگ از پست‌ الکترونیک جعلی و وب‌سایت‌های تقلبی، با ظاهری بسیار شبیه شرکت‌های تجاری قانونی استفاده می‌کنند، تا کاربران ناآگاه را برای افشای اطلاعات لاگین یا حساب کاربری شخصی فریب دهند. برای اطمینان، اگر ایمیلی از یک شرکت تجاری دریافت داشتید که شامل لینکی به یک وب‌سایت است، اطمینان یابید که وب‌سایتی که شما از آن بازدید می‌کنید، قانونی و قابل اطمینان باشد

گاهی اوقات یک کلاهبردار شما را به وب‌سایت یک سازمان حقیقی هدایت می‌کند، اما سپس یک صفحه بازشوی غیرمجازِ ساخته شده توسط کلاهبردار با کادرهای خالی ظاهر می‌شود تا بدین شکل اطلاعات شخصی شما را کسب نماید. اگر شما جاهای خالی را پر نمایید، اطلاعاتتان تقدیم کلاهبردار می شود. نرم افزار مسدود کننده منوهای پاپ آپ را نصب کنید که به پیش‌گیری از این نوع حملات کمک می‌کنند.

رییس پلیس فتا افزود: با توجه به اینکه بیش از 4 نفر از متهمان  از رده سنی پایین 20 سال برخوردار بوده و این عمل آنها از عدم نظارت والدین بر عملکرد فرزندان خود و عدم شناخت کافی کاربران اینترنتی از خطرات فضای مجازی بوده است، لذا خانواده ها باید نظارت دقیق به رفتار فرزندان شان داشته باشند و راه های ارتکاب و اغفال آنان از طریق افرادناشناس گرفته شود.

این مقام مسئول در خاتمه اظهار داشت: والدین با تقویت ارتباطات خانواده از به خطرافتادن فرزندان خود جلوگیری  کرده و به استفاده فرزندان از سیستم های رایانه ای نظارت کنند و  نوجوانان و جوانان از اعتماد به دوستی های اینترنتی پرهیز کرده و در صورت بروز موارد مشابه سریعاً موضوع را با والدین خود در میان گذارند.

سرهنگ رستمی رییس پلیس فتا مازندران با بیان این مطالب افزود: پیرو شکایت فردی مبنی بر اینکه از طریق چت روم با فردی که وانمود می کرد دختر است ، آشنا شدم. بعد از چند مرحله چت با وی و جلب اطمینان من وی درخواست شماره تماسم را نمود من نیز فریب خورده و اطلاعات شخصی خود را در اختیار وی قرار دادم و از آن تاریخ ایمیل و پیامک های توهین آمیز وغیر اخلاقی دریافت می کنم.ماموران تحقیقات خود را آغازکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید