آیا آزمایش خون می تواند واکسن Covid-19 را نشان دهد؟


یک مطالعه جدید بر روی میمون ها نشان می دهد که آزمایش خون ممکن است اثر واکسن Covid-19 را پیش بینی کند – و ممکن است آزمایشات بالینی مورد نیاز برای دریافت واکسن مفید را برای میلیاردها نفر در سراسر جهان تسریع کند.

این مطالعه که روز جمعه در نیچر منتشر شد ، نشانگر نشانگرهای خونی است که پیش بینی می کنند آیا سیستم ایمنی بدن یک میمون آماده کشتن ویروس های کرونا است.

این یافته امیدوار است که محققان بتوانند به دنبال همان مارکرها در افرادی که در آزمایشات بالینی واکسن دریافت می کنند ، بگردند. اگر نشانگرها به اندازه کافی قوی باشند ، می توانند تشخیص دهند که آیا واکسن ها از Covid-19 محافظت می کنند یا خیر. و محققان دیگر نیازی به انتظار برای برخی از داوطلبان آزمایشی برای ابتلا به این بیماری نخواهند داشت ، مانند اکنون.

دکتر دن باروش ، متخصص واکسن در مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون و یکی از محققان تحقیق جدید گفت: “این زمینه را برای توسعه بسیار سریعتر زمینه واکسن Covid فراهم می کند.”

ماه گذشته خبر خیره کننده ای را به دست آورد که آزمایشات بالینی دو واکسن جدید ویروس کرونا ، یکی از Moderna و دیگری از Pfizer و BioNTech ، حدود 95٪ کارایی را نشان داده است.

به طور متناقضی ، قدرت این دو واکسن برای دهها نفر دیگر در مراحل اولیه تولید خبر بدی است. به احتمال زیاد بسیاری از آنها به جای دارونما باید با دونده های سالم سالم مقایسه شوند. از آنجا که این یک نوار پاکسازی آماری بالا است ، تلاش آنها به داوطلبان ، وقت و هزینه بیشتری نیاز دارد.

دکتر نلسون مایکل ، رئیس مرکز تحقیقات بیماری های عفونی در موسسه تحقیقات ارتش والتر رید ، که واکسن مبتنی بر پروتئین را برای آزمایشات بالینی در اوایل سال 2021 آماده می کند ، گفت: “شما مجبور خواهید بود میلیون ها نفر را برای مدت طولانی دنبال کنید.” “این فقط یک خیال است.”

برای برخی از شرکتهای کوچکتر ، این معیارها ممکن است معامله را مختل کنند. وی گفت: “تعداد زیادی از تحصیل را ترک خواهید کرد.” دکتر گریگوری لهستان ، متخصص واکسن در کلینیک مایو.

این یک مشکل بزرگ است زیرا Pfizer و Moderna دوزهای تقریباً کافی برای دادن به همه در ایالات متحده ندارند ، چه رسد به جهان. و موج بعدی واکسن ها ممکن است از نوع اول بهتر باشد. برای مثال می توانند هزینه بسیار کمتری داشته باشند. برخی ممکن است به جای دو نوبت فقط در یک دوز تهیه شوند و نیازی به انجماد عمیق نداشته باشند. برخی ممکن است محافظتی را فراهم کنند که مدت زمان بسیار طولانی تری ادامه داشته باشد.

دکتر مایکل گفت: “ما ترجیح می دهیم هر یک یا دو سال یکبار دیگر دنیا را واکسینه نکنیم.”

مطالعه جدید میمون ها نوعی امید را برای این واکسن های نسل بعدی فراهم می کند و نشان می دهد که می توان آنها را نه در برابر واکسن های قدیمی آزمایش کرد بلکه از اندازه گیری معروف به “همبستگی محافظت” استفاده کرد.

دکتر مایکل گفت: “این جام مقدس تحقیقات واکسن است.”

واکسن آنفلوانزا قبلاً به این روش آزمایش شده است. هر فصل جدید آنفولانزا به طراحی واکسن آنفلوانزا نیاز دارد ، اما محققان نباید آزمایشات بالینی را با مقایسه آن با نسخه های قدیمی انجام دهند. در عوض ، آنها به سادگی بررسی می کنند که آیا واکسن جدید سیستم ایمنی بدن فرد را فعال می کند تا به اندازه کافی نوع خاصی از آنتی بادی آنفلوانزا تولید کند. اگر چنین شود ، محققان می دانند که واکسن به اندازه کافی سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند.

اگر دانشمندان بتوانند ارتباط محافظت در برابر ویروس کرونا را پیدا کنند ، می توانند از آنفولانزا مثال بزنند. دکتر آنتونی فاوچی ، مدیر انستیتوی ملی آلرژی و بیماری های عفونی گفت: “این یک سناریو کاملاً منطقی و عملی است.”

حتما بخوانید:  باربری بلوار تعاون |باربری در محدوده بلوار تعاون با ۴۵%تخفیف - باربری و اتوبار بارسنتر

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت که آزمایشات بالینی مبتنی بر ارتباط محافظتی – در صورت وجود وجود آنها – “می تواند در آینده مورد بررسی قرار گیرد”.

دکتر باروخ و همکارانش در مطالعه جدید خود ، همبستگی محافظت در میمون ها را پیدا کردند. آنها این آزمایش را بر اساس مطالعه قبلی خود انجام دادند ، که نشان می داد به محض بهبود میمون ها از Covid-19 ، می توانند در برابر عفونت دوم مقاومت کنند. محققان از این حیوانات در معرض خون گرفته و تعدادی از آنتی بادی های محافظ به نام IgG را جدا کردند.

محققان تلاش کردند تا سطح IgG را آزمایش کنند که به طور قابل اعتماد از میمون ها در برابر Covid-19 محافظت می کند. اگر آنتی بادی های IgG تولید شده توسط واکسن ها بالاتر از این سطح باشد ، می توان واکسن ها را به عنوان موثر ارزیابی کرد.

برای یافتن این خط ، محققان دوز مختلف آنتی بادی به میمون ها دادند ، سپس آنها را در معرض ویروس کرونا قرار دادند و مشاهده کردند که چگونه با عفونت مبارزه می کنند. در میمون هایی که کمترین دوز را دارند ، ویروس ها به اندازه حیوانات طبیعی تکثیر می شوند.

اما میمون های با دوز متوسط ​​ویروس بسیار کمتری تولید می کنند. برخی از آنها موفق شدند ویروس ها را به کلی نابود کنند. در بالاترین دوز ، میمون ها کاملاً محافظت می شدند.

تاکنون دانشمندان به شواهد مستدل مبنی بر اهمیت آنتی بادی های IgG در پاکسازی عفونت های ویروس کرونا اعتماد کرده اند. مطالعه جدید این ایده را آزمایش می کند – و آستانه آنتی بادی های IgG لازم برای جلوگیری از عفونت را تعیین می کند.

دکتر باروش گفت: “تا آنجا که من می دانم این اولین بار است که ما در واقع ثابت می کنیم که آنتی بادی ها محافظت می کنند.” “همه موارد دیگر یک انجمن آماری است.”

این آزمایش نشان داد که مقدار کمی آنتی بادی IgG کافی است. این می تواند خبر سازنده ای برای تولیدکنندگان واکسن باشد ، زیرا حتی در این صورت ، واکسن ها ممکن است از آستانه عبور کنند.

محققان اکنون در حال بررسی نتایج آزمایشات بالینی واکسن ها هستند تا ببینند آیا در انسان با دفاعی مانند آنچه توسط دکتر باروش و همتایان وی در میمون ها مشخص شده است ، همبستگی وجود دارد یا خیر. هالی جانز ، زیست شناس در موسسه سرطان فرد هاچینسون در سیاتل که در مطالعه دکتر باروش شرکت نکرد ، گفت: “این مطالعه برای تحقیقات آینده در مورد ارتباطات ایمنی خوب است.”

اگرچه مدتی طول می کشد تا این مطالعات نتایج مطلوبی را بدست آورند ، اما دکتر جانس گفت که نکات اولیه او را خوشبین می کند.

وی گفت: “داده های جدید واقعاً نشان می دهد كه ما ممكن است خوشبختانه متعجب شویم.”

ربکا رابینز در تهیه گزارش همکاری داشت.


منبع: aseman-kharash.ir

دیدگاهتان را بنویسید