انواع نبشی از نظر روش تولید

نبشی و نبشی لقمه چیست؟ 

یک عدد از رایج‌ترین اصطلاحات در زمینه نبشی‌ها، نبشی لقمه استاشخاصی که حساس نبشی سروکار دارند حتماً نام آن را شنیده‌اندگاهی تایم ها حتمی میباشد که نبشی‌ها را به اندازه‌های کوچک‌تری برش دیتا و از آن‌ها به جهت کاربرد موردنظر استفاده کنند؛ در این موردها به نبشی‌ها، نبشی لقمه گفته می‌شود. نبشی‌ها را می‌توان در هر اندازه‌ای که بخواهید به قطعه‌های متساوی تقسیم کرد. در واقع همین عمل در بیش‌تر موارد توسط دستگاه گیوتین انجام میشود و لازم است ارتفاع دلخواه برای قطعه را تمجید کرد.

کاربرد نبشی در صنعت های متعدد 

تقویت بخش‌های مختلف را احتمال دارد بتوان مهمترین کاربرد نبشی در صنعت و ساختمان دانستکلیدی اتصال نبشی توسط جوش یا پیچ و مهره به یک گوشه سازه، تحمل آن بخش در برعلیه تنش و فشار وارده ارتقا می‌یابد و طبیعتا سبب ارتقا عمر سازه خواهد شداصلی اتصال عمودی یک نبشی به دیوار، به آسانی می‌توان یک تکیه‌گاه تولید کردهمچنین از نبشی‌های آهنی در لوله‌ها و اثبات نمودن اجزای هر بخش به کارگیری می‌شودبه جهت تولید یک چهارچوب مستحکم در ایجاد سنگین‌ترین سازه‌ها نظیر ماشین‌های صنعتی تا سازه‌های سبکی مانند تخت خواب، نبشی یک گزینه فراوان مطلوب خواهد بود.

در سازه‌های سبک ارزش نبشی اثر گذاری فراوانی در بها پایانی بنا خواهد داشت. کاربرد اشکال نبشی به صنعت محدود نمی شود و طراحان حتی در تزئینات هم از این پروفیل به کارگیری می‌کنندهمین دوران در ساخت مبل، راهرو ساختمان‌ها، پیشخوان فروشگاه‌ها و قسمت‌های دیگر ساختمان آیتم به کارگیری قرار می‌گیرند و حیاتی کمی اعتنا آن‌ها را در گوشه‌های مختلف بنا تماشا خواهید کرد. همانطور که بیان شد کاربرد اهمیت این پروفیل، اتصال بخش‌های گوناگون سازه‌های فلزی است.

به منظور ارتقا استحکام نبشی آیتم استعمال می‌توانید گونه قطورتر و سنگین‌تر آن را گزینش کنید. نبشی ضد زنگ با مقاومت در برابر اسید‌ها و مواد خورنده، همین پروفیل را به جهت استفاده در بسیاری از محیط‌های صنعتی مناسب می نماید و دامنه کاربرد نبشی را گسترده‌تر می‌کند. گالوانیزاسیون نیز اهمیت هزینه مناسب، همین دوران را تبدیل به یک ضد زنگ مقاوم مینماید تا این پروفیل در محیط‌های مطوب نیز کاربرد داشته باشد.

 اشکال نبشی از نظر ظاهر

نبشی ها اشکال متمایز دارندیک عدد از نبشی هایی که در هنگام خرید مضاعف مضاعف با آن مواجه می شوید، نبشی آهنی استهمین جور از نبشی در بنا های متمایز به کارگیری می شود. نبشی ها در انواع مختلفی در بازار عرضه می شوند. به طور کلی نبشی ها را می اقتدار به دو مدل بال مساوی و بال نامساوی تقسیم بندی کرد

همان طور که از اسم آن ها معین میباشد می اقتدار گفت که تفاوت نبشی ها به غیر از شیوه های تولید، در ترازو بال های آن ها می باشند. در ادامه قصد داریم در گزینه هر یک از گونه های نبشی ها اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

حتما بخوانید:  تابلو فلکسی|نوری گرافیک

نبشی بال متساوی 

 بال های همین نبشی ها هم ترازو بوده و بر یکدیگر عمود شده است. از نظر صورت ظاهری نیز همین مدل نبشی مشابه یا L انگلیسی می باشد. فرض نمایید نبشی ۵۰*۵۰*۵ داریم، دو پارامتر ۵۰*۵۰ اندازه دو بال نبشی و پارامتر ۵ ضخامت نبشی را نشان می دهنددر صورتی که نبشی از دو بال هم اندازه تشکیل شده باشد، برای نمونه L100 به این معنی که ترازو بال های نبشی بال معادل مهم ارتفاع ۱۰۰ میلیمتر هستند و در زمان خرید کردن نبشی می توانید آن را بر روی نبشی مشاهده کنید.

نبشی اسپیرال

نبشی اسپیرال از حیث ظواهر به رخ بال مساوی میباشد که به دو نحوه فابریک و پرسی ایجاد می شود، این مدل نبشی به عامل انعطاف پذیری بالایی که دارد مضاعف کاربردی و حساس عمر بالایی است. نبشی اسپیرال بال متساوی در بعدها ۲۰*۲۰*۲ تا ۵۰*۵۰*۵ ساخت می گردد.

نبشی بال نامساوی

 بال همین گونه از نبشی ها برابر نیست، بلکه یکی از طول ها از دیگری بزرگتر است، به این ادله به همین گونه از نبشی، نبشی بال نامساوی می گویند و از لحاظ شکل ظاهری شبیه L انگلیسی هستندبرای نمونه نبشی بال نامساوی ۱۰*۸۰*۱۲۰، نشان می دهد، اندازه بال پهناور خیس ۱۲۰ و اندازه بال ریز خیس ۸۰ استهمچنین استانداردهای همین گونه از نبشی ST37 ,ST52 ,ST44 هستند

انواع نبشی از لحاظ روش ساخت 

 نبشی ها غیر از این‌که ممکن هست از نظر ظواهر گوناگون باشند، از لحاظ طریق های تولید نیز فرق هایی دارند. نبشی ها به دو شیوه پرسی و فابریک نوع بندی می شوند که در اینجا به شکل مقایسه نمودن این دو روش، به توضیح مختصری درباره آن ها پرداخته ایم:

 نبشی پرسی و فابریک

 برای ایجاد نبشی پرسی از ورق در حالی که به جهت ساخت نبشی فابریک از شمش به کارگیری می کنند. در ایجاد نبشی پرسی، از دستگاه رول فرمینگ به منظور پرس کردن ورق های فولادی که برش خورده شده اند، به کارگیری می شود. از آن جایی که این دستگاه از سرعت بالایی برخوردار است، می تواند در طی زمان کوتاهی تعداد زیادی از این مدل از نبشی ها را ساخت کند.

 این در حالی هست که شمش های نبشی فابریک را وارد کوره حرارتی کرده و اصلی عبور آن ها از قفسه های مخصوص، برهه زمانی آن ها کمتر یافته و به نبشی تبدیل می شوند. علاوه بر موردها فوق، انواع خاصی از نبشی ها در بازار موجود هستند که هر یک، بسته به کاربرد و خصوصیت های خاصی که دارند، در صنعت های گوناگون مورد استعمال قرار می گیرند.

حتما بخوانید: 

هورنت چیست؟

نبشی کرنربید

 نبشی کرنربید به عنوان اجزای اصلی در ساخت کناف ساختمان کاربرد داردهمینطور همین نوع نبشی در ستون، سقف کاذب، دیوارها و غیره قابل به کار گیری می باشد. نبشی کرنربید از لحاظ ایجاد و کالا اصلی اشکال متمایز هستند، از نظر محصول به گالوانیزه، کاغذی و پلیمر (پلاستیکی) و از حیث بنا به نبشی کرنربید C شکل، U شکل، کرنر تراز، سقفی، UD28 ،CD60 و L25 مدل بندی می شوند.

نبشی آلومینیومی

همانطور که از نام آن پیداست نبشی آلومینیوم از فلز سبک آلومینیوم، به دو روش پرسی و فابریک ساخت می شودخصوصیت های نبشی آلومینیوم، حمل آسان به علت وزن سبک، مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی، قابلیت بازیافت مجدد و غیره میباشند و در خطوط انتقال برق، اشکال سازه‌ ها، ساخت پل‌ های شهری، صنعت های هوایی و دریایی و غیره گزینه استعمال قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید