بیمه شخص ثالث چیست؟ بیمه پاسارگاد

در 24 ساعت شبانه روز و از هر مکانی میتوانید بیمه نامه خویش را خرید و یا تمدید کنید. شما میتوانید به رخ اینترنتی بیمه فرد ثالث خود را از وب سایت بیمه اساسی ما خریداری نمایید و در کل فرایند خرید مشاوره تخصصی اخذ کنید. بیمه فرد ثالث یک بیمه نامه ناخواسته است، لذا همانطور که مطابق ضابطه تخفیف عدم ضرروزیان سبب کاهش مبلغ حق بیمه خواهد شد مطابق به عبارتی قانون، تاخیر و یا عدم تمدید این بیمه نامه باعث اعمال جریمه بیمه گزار خواهد شد که همین مبلغ به شکل روزشمار و حداکثر آن یک سال میباشد.
عمومی
علاوه بر همین فرد می‌تواند تخفیف خویش را به خانواده رتبه یک خویش یعنی والدین، همسر و فرزندان منتقل کند. قابلیت و امکان انتقال تخفیف دربین دو اتومبیل که به نام یک فرد هستند هم وجود دارد البته برای همین انتقال می بایست پلاک و مدرک و بیمه‌نامه‌ی دو خودرو، همه به اسم یک فرد باشند و مبنای تحلیل تخفیف جدید، تخفیف بخش اعظم است. به جهت مثال اگر یک اتومبیل ۵۰درصد تخفیف داشته باشد و یک اتومبیل ۲۰درصد، پس از انتقال، تخفیف آخری به عبارتی ۵۰درصد میباشد و تخفیف‌ها باهم عده نمی‌شوند. هر زیاندیده ای که زخم ببیند چه جانی و چه مالی فرد ثالث می باشد به استثناء راننده مسئول حادثه که شخص ثالث محسوب نمی شود.
هر دسته جراحت جسمی که به فرد ثالث وارد می شود، ضرر جانی نامیده شده و هر دسته دیه و ارش ناشی از همین صدمه همانند صدمه، شکستگی، نقص کاربر و … از شیوه همین زیان قابل پرداخت می باشد. تمام خساراتی که در حادثه به اموال فرد ثالث وارد شود در دسته پوشش مالی قرار می‌گیرد. سه بار و بیشتردو نخ نما بارتعداد خسارت40 درصد30 کد تخفیف بیمه درصد20 درصدخسارت مالی100 درصد70 درصد30 درصدخسارت جانیهمچنین در ضابطه نو سقف پرداخت برای خودراهای لوکس و گران بها ارتقا یافته است. در رخ بروز اتفاق به برهان کمبود علایم هدایت و رانندگی یا این که فساد مسیرها و جاده‌ها و …. شرکت بیمه می تواند مطابق رای دادگاه ضرروزیان خود را از نهاد مربوطه اخذ کند.

۵- تایید و صادر شدن بیمه‌نامه

در غیر این‌صورت از تردد وسایل مزبور به وسیله مراجع ذی‌ربط پرهیز می‌شود. شرکت‌هایی که سریعتر و کلیدی رعایت انصاف ارزیابی و پرداخت خسارت را انجام داده و زمانه رسیدگی به شکایت طولانی وجود ندارد در مجموعه بهترین بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرند. حیاتی این اکنون مقدار پوشش مالی و تعهد کمپانی بیمه اهمیت ترین فاکتور در گزینش بیمه شخص ثالث خوبتر به حساب می‌آید. چناچه به دنبال بیمه شخص ثالث بهتر هستید علاوه بر موارد ذکر شده میزان رضایت مندی بیمه گذاران کمپانی آیتم نظرتان را هم بررسی کنید. از کارداران اصلی اثر گذاری گذار بر ارزش نهایی حق‌بیمه و چک کردن ارزش بیمه فرد ثالث تخفیف عدم زیان بیمه است؛ به این معنی که به نسبت تعداد سال‌های عدم استفاده از بیمه ‌شخص ثالث به بیمه‌گذار تخفیف به رخ تصاعدی تعلق می‌گیرد. برای مثال در صورتی که شخص 1 سال از بیمه ‌شخص ثالث خود استفاده نکرده باشد و یا این که در تصادفی مقصر شناخته نشده باشد، برای تمدید بیمه‌نامه ‌شخص ثالث خویش در سال آینده مشمول 5% تخفیف حق‌بیمه می‌شود.

  • خرید بیمه شخص ثالث آسماری بهترین راه و روش به جهت خودداری از پرداخت هزینه‌های سنگین در زمان پیدایش حوادث و تصادفات رانندگی است.
  • یکی از قوانین کلیدی بیمه شخص ثالث، پرداخت دیه و خسارت جانی سوای اعتنا به جنسیت و دین فرد آسیب‌دیده است.
  • همان‌طور که گفتیم، بیمه مرکزی هر ساله دست کم و حداکثر حق بیمه را به شرکت‌های بیمه بیان می‌کند.
  • در رخ نياز به طرح دعوي در اين خصوص، زيان ديده يا قائم مقام وي دعوي را عليه راننده مسبب اتفاق و صندوق طرح مي كند.

طبق قانون جدید به جهت خسارت‌های کاهش از یک چهلم میزان پوشش دیه(مثلا برای سال 1400 پوشش دیه 640 میلیون تومان میباشد، در سرانجام برای ضرروزیان های کمتر از 16 میلیون تومان) ، اخذ کروکی به جهت اخذ زیان از شرکت بیمه بوسیله بیمه‌گذار حتمی نیست. ضمنا در نظر داشته باشید که در هر کجای میهن عزیزمان که می‌باشید قابلیت و امکان صادر شدن و ارسال بدون‌پول بیمه فرد ثالث ماشین شما در کوتاه ترین زمان ممکن ( حتی روزهای تعطیل ) به وسیله کمپانی بیمه پاسارگاد فراهم بوده و جای هیچگونه نگرانی نخواهد بود. از همین رو بیمه ملت حساس همکاری صندوق بازنشستگی کشوری در جهت تسهیل در خرید کردن بیمه طومار فرد ثالث اقدام به ارائه سرویس ها به جامعه بازنشستگان نموده است. از آنجایی که جبران خسارات مالی در تصادفات پرهزینه میباشد، بیمه شخص ثالث با اخذ پولی به شکل نقد یا این که اقساط در کمتر ریسک هزینه های احتمالی باعث آرامش خاطر بیمه گذار میشود. بیمه شخص ثالث در واقعیت بیمه مسئولیت مدنی به جهت کلیه اشخاصی است که خودرو موتوری زمینی دارند ولی همین گونه بیمه در گروه بیمه طومار خودرو قرار گرفته است.
پوشش مالی خسارات وارده به وسیله نقلیه و اموال زیاندیده (به جز راننده) را تا سقف تعهدات بیمه گر جبران می‌نماید. دستکم پوشش مالی در سال 1400 معادل 160میلیون ریال می‌باشد که بیمه گذاران مهم پرداخت حق بیمه بخش اعظم می‌توانند آن را ارتقاء دهند. همچنین بیمه شخص ثالث خسارت‌های جانی وارده به راننده مسبب حادثه را جبران می‌نماید. سقف جبران ضرر و زیان پوشش حوادث راننده برابر اهمیت میزان دیه مرد مسلمان در ماه‌های غیر حراممی‌باشد.
در همین شکل شخص زیاندیده می‌تواند به صندوق تامین خسارت‌های بدنی مراجعه و مابقی زیان را دریافت کند که بعد از آن از پرداخت ضرروزیان بیمه گر و صندوق گزیده از مبلغ یا تمام آن را از مقصر رخداد مطالبه می‌کنند. بر پایه قانون، همین پوشش تمامی اشخاص و حتی راننده مقصر حادثه را در بر می‌گیرد. این ضابطه مهم شامل حقوق انسانی افراد هست که در صورت بروز اتفاق نسبت به جبران زیان های مربوط به آسیب به اموال، نقص عضو، فوت و از کار افتادگی ضرر و زیان دیدگان مبادرت می کند. درصورتیکه ضرر و زیان حادثه افتاده باشد و کلیه مدارک بیمه گذار برای جبران ضرر تمام بوده و دادگاه هم رای بر اخذ ضرر از شرکت بیمه به نفع بیمه گذار صادر کرده باشد و کمپانی بیمه در پرداخت ضرر و زیان تعلل کرده و تاخیری داشته باشد، جریمه دیر کرد پرداخت ضرروزیان را کمپانی بیمه باید پرداخت نماید. در سال ۱۳۹۶، تغییراتی در بیمه ثالث انجام شده می باشد ، که هر دارنده بیمه فرد ثالث بایستی اطلاعات به اندازه در همین باره را داشته باشد.
در سال ۱۴۰۱، سهم زیادی از فروش انواع بیمه نامه به بیمه فرد ثالث تعلق دارد. البته که شاید یک عدد از دلایل استقبال از همین بیمه نامه طرح ناخواسته بودن آن باشد. خط مش دیگر ثابت قابلیت پوشش بیمه بدنه برایاتومبیل های معرفی شده،کارشناسی تماشا نخستین از وسیله نقلیه معرفی شده بوسیله کارشناس مورد تأیید کمپانی است که متخصص مزبور باید دارای مجوز کارشناسی مشاهده اول و کد اختصاصی بوده و گزارش مربوطه را جهت صادر شدن بیمه نامهبدنه تهیه و تنظیم نماید. چنانچه بیمه گزار پس از صدور بیمه ثالث کشور ایران تصمیم به ارتقاء تعهدات مالی بیمه طومار بگیرد، نیاز به اخذ الحاقی‌ی ارتقاء تعهدات مالی بیمه ثالث است.

حتما بخوانید:  چرا اجاره آپارتمان مبله در تهران بهتر از اقامت در هتل است؟ کجارو

بیمه فرد ثالث چیست؟ پرکاربردترین بیمه خودرو

اما در بعضا از تصادفات خاص نظیر تصادف‌های زنجیره‌ای، نیاز یا عدم نیاز به کروکی و گزارش بستگی به حیث سروان واقع در صحنه تصادف خواهد داشت. دو فقره بیمه نامه شخص ثالث به جهت یک اتومبیل صادر شده باشد به طوری که تاریخ معتبر آنها هم پوشانی داشته باشد. در اولی قدم به این می‌پردازیم که حق بیمه شخص ثالث بر چه اهمیت گزینش میگردد و سپس به عوامل مؤثر بر ارزش نهایی خواهیم پرداخت. همین پوشش هرگونه خسارت‌ مالی و مادی كه به‌دلیل تصادف یا بازخورد خودرو بیمه‌شده به اموال اشخاص ثالث وارد میشود را جبران می‌کند. همین ضرر ممکن است آسیب به خودروی دیگر باشد یا این که اجسام اثبات مانند گاردیل و درخت و جدول یا این که حتی حیوانات. در رخ مفقودی بیمه‌نامه، قابلیت صدور المثنی به جهت بیمه‌نامه فرد ثالث وجود ندارد؛ البته مدرک مفقودی صادر خواهد شد.

شرایط فسخ قرارداد بیمه شخص ثالث چیست؟

سقف تعهدات یا همان پوشش مالی حداکثر مبلغی میباشد که شرکت بیمه در علیه خسارات وارده به افراد زیان چشم پرداخت میکند. پیشنهاد بیمه حیاتی ما همین میباشد که به دنبال شرکتی باشید که پوشش مالی آن بیشتر باشد. قابلیت دارد خودروی خویش را بفروشید و بخواهید بیمه نامه را به مشتری انتقال دهید. در گذشته تخفیفات بیمه طومار نیز همپا حیاتی ماشین به خریدار اتومبیل منتقل می شد ولی همانطور که گفتیم از ابتدای سال 1400 همین موضوع تغییر تحول پیدا کرده است. حتمی میباشد بدانید که از شروع سال 1400 ضابطه بدین رخ فعالیت می نماید که چنانچه خودرویی را از شخص دیگری بخرید دیگر تخفیفات قبلی ان خودرو به شما منتقل نمی شود و در اختیار صاحب قبلی باقی می ماند.

نرخ جدید بیمه شخص ثالث سال 97[ویرایش]

در صورتی که 2 کوپن از بیمه نامه قطع شده باشد به این معنی که 2 توشه خسارت، در زمان تمدید بیمه طومار 20% جریمه تعدد ضرر به کل حق بیمه سالانه تعلق خواهد گرفت . از وقتی که پرونده تصادف تشکیل و زیان ارزیابی و تایید می‌شود، شرکت‌های بیمه حیاتی اعتنا به نوع و مقدار ضرر باید در بازه‌ی وقتی مشخصی ضرر را پرداخت کنند .در غیر اینصورت به برهان عدم پرداخت به موقع ضرر مشمول جریمه می‌شوند. از تاریخ انتقال مالکیت وسیله نقلیه، همگی حقوق و تعهدات ناشی از قرارداد بیمه مورد قضیه این ضابطه به انتقال‌گیرنده منتقل می‌شود و انتقال‌گیرنده تا انتها مدت قرارداد بیمه، بیمه‌گذار محسوب می‌شود. صورت گرفته میباشد ولی هدف این نوشتار تحلیل بیمه فرد ثالث رانندگانی است که حساس ماشین فردی مبادرت به مسافرکشی می کنند . ۳- شرکت های بیمه برای همه کار های دارای ربط دارای صدور بیمه (مانند فروش یا تمدید بیمه طومار و … ) نیازی به ورقه چاپی بیمه نامه ندارند.
هريك از طرفين مي تواند کاسه مدت بيست روز از بیان رأي در مبداء قضائي ذي صلاح اقامه دعوي كند. ب ـ مبلغي مساوی حداكثر يك سال حق بيمه اجباري كه از دارندگان وسيله نقليه اي كه از انجام بيمه موضوع اين قانون خودداري كنند وصول مي شود. تبصره۲ـ در شکل تعليق يا لغو پروانه فعاليت شركت بيمه، پرداخت خسارات مالي كه برعهده شركت بيمه مذكور است مشمول ماده (۴۴) قانون تأسيس بيمه مركزي ايران و بيمه گري مصوب ۳۰ /۳ /۱۳۵۰ خواهد بود. تبصره۱ـ ميزان تعهدات صندوق براي جبران ضرر و زیان هاي بدني هم اندازه مبلغ مقرر در ماده (۸) حساس رعايت تبصره ماده (۹) و مواد (۱۰) و (۱۳) اين ضابطه است. تبصره۴ـ مراد از خودروي متعارف خودرويي است كه قيمت آن كمتر از پنجاه درصد (۵۰%) سقف تعهدات بدني كه در ابتداي هر سال مشخص مي شود، باشد.
تبصره۱ـ در شکل وجود اختلاف ميان بيمه گر و مسبب حادثه، ثابت موردها فوق در مراجع قضائي صالح صورت خواهد گرفت. تبصره ـ در صورتي كه در يك حادثه، مسؤول آن به پرداخت بيش از يك ديه به هر يك از زيان ديدگان محكوم شود، بيمه گر مكلف به پرداخت كل خسارات بدني است، اعم از اينكه مبلغ مازاد بر ديه، كمتر از يك ديه كامل يا بيشتر از آن باشد. تبصره۵ ـ ارزيابان خسارات موضوع ماده (۳۹) و كارشناسان ارزياب ضرر و زیان شركتهاي بيمه و كارشناسان رسمي دادگستري در هنگام برآورد خسارت، موظفند مطابق اين ماده اعلام حیث كنند. اساسی توجه‌ به‌ اینکه‌ انسان همواره‌ در معرض‌ خطر انواع‌ مختلف‌ بیماری‌ها بوده‌ و هست‌، به بدون چاره به جهت معالجه‌ بیماری و بهبودی، متقبل‌ هزینه‌‌های سنگین‌ پزشکی، دارو، عمل‌ها‌ی جراحی و مخارج‌ بیمارستان‌ می‌شود. به‌ خواسته کمک‌ در پرداخت چنین‌ هزینه‌هایی، بیمه‌های درمانی طراحی و به متقاضیان ارائه می‌گردند.

مدارک آیتم نیاز برای دریافت ضرروزیان جانی بیمه فرد ثالث

منظور از افراد ثالث، تمامی سرنشینان وسیله بیمه‌شده و یا اشخاص بیرون از آن به جز راننده مسبب رخداد هستند که به آنان ضرر و زیان وارد شده است. د) بیمه‌نامه فرد ثالث خودرو تان در کوتاه‌ترین زمانه ممکن صادر می گردد و به هر کجای مرز و بوم به رخ رایگان ارسال خواهد شد. شما می‌توانید به راحتی از نسخه آنلاین و دیجیتالی که لینکش با پیامک به تلفن همراهتان ارسال می‌شود خرید بیمه ارزان استعمال کنید. بله، بعد از خرید بیمه‌ثالث به رخ آنلاین طرف حساب شما «شرکت بیمه‌ای می باشد که از آن بیمه خریده‌اید.» بدین ترتیب برای جبران ضرر خارج از تهران می بایست به شعبه‌های آن کمپانی بیمه خاص، مراجعه و روند دریافت خسارت را طی کنید. در صورتی که همه مدارک آیتم نیاز به صورت تام بارگذاری شده‌باشد؛ بیمه‌نامه شخص ثالث آن‌گاه از ۱۵ الی ۲۰ دقیقه صادر می‌شود.
با به اتمام وصال تاریخ سررسید بیمه فرد ثالث جریمه ای به صورت روزمره آنالیز شده و به حق بیمه ثالث طولانی تر می شود و به هیچ تیتر قابل تخفیف و بخشودگی نمی باشد. چنانچه نمایندگی و یا هر کارگزاشتن بیمه چنین کاری را به جهت کمتر جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث انجام دهد به تیتر تخلف بیمه ای به شمار می رود. دستکم پوشش مالی موسسه ها بیمه به ترازو یک چهلم مبلغ دیه در ماه های حرام میباشد.
خسارت‌های وارد به خودرو‌های گران قیمت تا انجایی بود که اشخاص مقصر می‌بایت هزینه‌های بسیاری بابت جبران خسارت‌ها از جیب خویش بپردازند. بر پایه این ضابطه و تعریف گران ترین خودروی متعارف میزان خسارت‌های پرداختی به جهت همچین خودروهایی تغییر یافت. در مبنای این قانون گران ترین خودروی متعارف خودرویی هست بها آن برابر اهمیت حداکثر نصف دیه در ماه حرام باشد. ( در سال 1400 برابر با 320 میلیون تومان ) براین اساس در تصادف با یک خودروی گران قیمت در صورتی که قیمت خودرو بیش از 320 میلیون تومان باشدو ضرر پرداختی به شکل قاعده نسبی نظارت می‌گردد . آیتول، سامانه جامع خودرو من بهترین شرکت‌های سایت خبری را یکجا جمع کرده است. شما اساسی مقایسه خدمات هر کمپانی می‌توانید بهترین بیمه شخص ثالث را به جهت اتومبیل خود تنظیم کنید.
اما در مواردی می قدرت همین بیمه طومار را به شکل کوتاه مدت کمتر از یک سال (۳ ماهه، ۶ ماهه و …) هم ارائه نمود. هر جور ديه يا اَرش ناشی از صدمه، شكستگی، نقص عضو، ازكارافتادگی (جزئی يا كلی ـ موقت يا دائم) يا ديه فوت شخص‌ ثالث به منجر حوادث مشمول بيمه موضوع اين ضابطه است. هزينه معالجه نيز در صورتی مشمول قانون ديگری نباشد، جزء تعهدات بيمه مسئله اين ضابطه خواهد بود. همگی خدمات اضطراری برای منش اندازی ماشین در محل واقعه و یا این که انتقال آن به نزدیک ترین تعمیرگاه در مسیر حرکت بیمه گزار.
در گزینش ارزش بیمه شخص ثالث، مدل خودرو، سال تولید آن و ریسک‌های احتمالی که می‌تواند داشته باشد، اثر گذار است. در دوران خرید بیمه شخص ثالث، عالی است بدانید که دیه زن و مرد برابر است و اگر هر شخصی در گیر اتفاق شود، فارغ از جنسیت، می‌تواند دیه متناسب حساس آسیبی که چشم می باشد را بگیرد. دیگر نکته ها مهمی که در روزگار خرید و استعلام بیمه شخص ثالث و چگونگی تعیین ارزش بیمه ثالث اثر دارد، در ادامه ذکر شده است.

حتما بخوانید:  استراتژی نهایی برای داروهای گیاهی

میزان رضایتمندی

بیشترین سهم سرویس ها شرکت‌های بیمه‌ای به ارائه استعلام بیمه فرد ثالث، ارزیابی بیمه شخص ثالث، ارائه لیست بها بیمه فرد ثالث و در نهایت ارائه خدمات به مشتریان خرید بیمه شخص ثالث، اختصاص یافته است. این دسته از بیمه حساس مزایای فراوانی میباشد که در رخ بروز رخداد به امداد فرد خواهد آمد و او را از پیشامدهای ناگوار سپس از هر سانحه نجات خواهد داد. اساس تعیین حق بیمه فرد ثالث و میزان پوشش مالی و جانی که به آن خواهیم پرداخت مبلغ تعیین‌شده برای دیه تام یک انسان در ماه حرام است. هر ساله قوه قضائیه مقدار مشخصی را به تیتر حق دیه کامل در ماه حرام اعلام می‌کند.
بیمه شخص ثالث خسارتهای مالی و بدنی ناشی از تصادم،تصادف ،سقوط ،واژگونی،آتش سوزی و یا این که انفجار وسیله نقلیه بیمه شده و همینطور خسارتهایی که از محمولات وسایل مزبور به افراد ثالث وارد می شود را پایین پوشش قرار می دهد. مبلغ ذکر شده به حساب درآمدهای منحصربه‌فرد صندوق نزد خزانه‌داری تمام مرز و بوم واریز می شود و اهمیت پیش‌بینی در بودجه‌های سالانه، صددرصد(۱۰۰%) آن به صندوق اختصاص می‌یابد. حتمی به ذکر است طبق قانون تعداد جنين و اطفال زير دوسال داخل وسيله نقليه به ظرفيت مجاز خودرو طولانی تر مي شود.

چرا خرید بیمه شخص ثالث حتمی است؟

ادامه فعالیت در رشته شخص ثالث به جهت شرکتهایی که در دوران ثبت این ضابطه در حرفه بیمه شخص ثالث فعال هستند، مشروط به اخذ جواز از بیمه مرکزی پیاله مدت دوسال از تاریخ لازم‌الاجراء شدن همین ضابطه می‌باشد. بیمه شخص ثالث یا بیمه مسئولیت دولتی دارندگان وسایط نقلیه زمینی یکی از مهمترین و شناخته شده ترین بیمه طومار ها هست به طوری که در سال ۱۳۹۵ سی و سه % از بازار ۲۸۰۰۰ میلیارد تومانی صنعت بیمه به همین رشته تعلق داشته است . به دلیل حساس مسئله در بخش اعظم کشورها قوانینی حال و روز شوید که دارندگان خودروها موظف و مکلف شدند تا با خرید بیمه شخص ثالث بتوانند ضرر های ناشی از خودرو را به طور تام جبران نمایند . بر شالوده این قانون کلیه دارندگان وسایل نقلیه مکلفند که وسیله نقلیه خویش را نزد یکی از از شرکت های بیمه مجاز بیمه نمایند . در دربین انواع طرح‌های بیمه‌ای که از جانب شرکت‌های مختلف ارائه می‌شوند، بیمه فرد ثالث کماکان پرمخاطب‌ترین گونه بیمه است. فارغ از شک و تردید یکی از عوارض اساسی سهم بالای بیمه فرد ثالث در بازار ایران، تحمیلی بودن این بیمه است.
شاید خریدارزانترین بیمه فرد ثالثاز اولویت های خرید هر بیمه گذاری باشد البته بدانید که داشتن بیمه نامه ای که در زمان خسارتبالاترین خدماتو ملازمت و همراهی را دارای شما داشته باشد بهترین گزینه در خرید بیمه نامه ثالث است. در صورتی که نیز قصد مقایسه بها این بیمه طومار رادارید می توانید به راحتی اهمیت به کار گیری از کامل شدن فرم قرار گرفته در شروع این کاغذ کلیدی کمک کارشناسان کارآزموده بیمه تایم نسبت به اخذ مشاوره مبادرت فرمایید . مطمئنا کمپانی بیمه ای می تواند در ارائه سرویس ها بالاترین کیفیت را داشته باشد که درسطح بالایتوانگریقرار داشته باشد. همین پوشش به جهت جبران هزینه های مالی هست که در اثر رخداد رانندگی به اموال تحت مالکیت فرد ثالث وارد می شود.. مقدار پوشش مالی به جهت سال ۱۳۹۶ ، از ۷ میلیون تومان تا ۳۰ میلیون تومان می باشد ، تحلیل حداقل پوشش مالی در هر سال اصلی دیه در آن سال نسبت دارااست و یک چهلم دیه ماه حرام می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید