ترامپ سرمایه گذاری در شرکت های چینی با روابط نظامی را محدود می کند


راجر دبلیو رابینسون جونیور ، رئیس گروه مشورتی RWR و رئیس سابق کمیسیون بررسی اقتصادی و امنیتی ایالات متحده و چین که توسط کنگره تاسیس شد ، گفت که این اقدام “از نظر تاریخی اولین اقدام” برای تحریم های بازار سرمایه است.

وی گفت: “این منطقه جدید عظیم از اهرم های امریکایی بر سر چین اکنون برای ماندن باقی مانده است.”

مارتین چورزمپا ، یکی از محققان موسسه پیترسون برای اقتصاد بین الملل ، گفت که این دستور یکی از اولین قدم ها برای جدایی مالی “برای داشتن چند دندان” است. وی گفت ، با این حال ، این “تأثیر اساسی بر توانایی چین در تأمین بودجه مدرن سازی نظامی و اطلاعاتی خود خواهد داشت” زیرا چین برای این اهداف به بازارهای سرمایه آمریکا اعتماد نمی کند.

این دستور براساس قاعده قانون قانون بین المللی فوق العاده اقتصادی قدرت است که به رئیس جمهور اختیارات گسترده ای در تنظیم تجارت برای پاسخگویی به تهدیدهای غیرمعمول و خارق العاده ایالات متحده می دهد. اقدامات دیگری كه رئیس جمهور به دولت متكی است ، از جمله تلاش های وی برای ممنوعیت خدمات رسانه های اجتماعی چینی TikTok و WeChat ، با چالش های قانونی روبرو است و حداقل به طور موقت توسط دادگاه های آمریكا تعلیق شده است.

در بیانیه ای ، رابرت سی اوبراین ، مشاور امنیت ملی ، گفت این کارزار “در خدمت محافظت از سرمایه گذاران آمریکایی از تأمین ناخواسته سرمایه ای است که برای ارتقا توانایی های ارتش آزادیبخش خلق و سرویس های اطلاعاتی جمهوری خلق چین انجام می شود ، شهروندان و مشاغل ایالات متحده را به طور معمول از طریق عملیات سایبری هدف قرار دهید. “

حتما بخوانید:  چگونه کولر گازی مناسب را در محصول (سرویس) خاص خود جستجو کنید.

سناتور مارکو روبیو ، جمهوری خواه فلوریدا ، که قانونی را برای منع شرکت های چینی با روابط نظامی از بورس سهام ایالات متحده وضع کرد ، نیز از این اقدام استقبال کرد.

وی گفت: “بهره برداری از حزب کمونیست چین در بازارهای سرمایه ایالات متحده یک خطر واضح و ثابت برای اقتصاد و امنیت ملی ایالات متحده است.” “اقدامات امروز همچنین نشانه مشخصی برای سیاست ایالات متحده در آینده است – ما هرگز نمی توانیم منافع حزب کمونیست چین و وال استریت را بالاتر از کارگران و سرمایه گذاران آمریکایی بر عهده مادر و پدر بگذاریم.”

کارشناسان تجارت حدس می زنند که آیا آقای ترامپ می تواند در ماه های آخر قدرت خود اقدامات سخت تری علیه چین اعمال کند ، از جمله تحریم های اضافی برای نقض حقوق بشر در چین در هنگ کنگ و منطقه سین کیانگ. دولت تلاش کرده است کشور را به سمت جدا کردن اقتصاد از چین سوق دهد ، و برخی از مشاوران رئیس جمهور هنوز از نقش چین به عنوان منبع ویروس کرونا ناراحت هستند ، که آنها آن را عامل اصلی از دست دادن انتخاباتی آقای ترامپ می دانند.


منبع: aseman-kharash.ir

دیدگاهتان را بنویسید