سازمان ملل متحد شاهدانه را به عنوان دارویی با خطر کم طبقه بندی کرده است


روز چهارشنبه کمیسیون سازمان ملل متحد رای به حذف حشیش پزشکی از خطرناکترین گروه دارویی در جهان مانند هروئین داد ، یک راه حل طولانی مدت و با تأخیر که می تواند راه را برای تحقیقات ماری جوانا و استفاده پزشکی از آن باز کند.

رأی کمیسیون مواد مخدر ، شامل 53 کشور عضو ، مجموعه ای از توصیه های سازمان بهداشت جهانی را برای طبقه بندی مجدد شاهدانه و مشتقات آن بررسی کرد. اما توجه به یک توصیه اساسی برای حذف حشیش از برنامه IV کنوانسیون منع مصرف مواد مخدر در سال 1961 متمرکز شده است – جایی که در حال حاضر وجود دارد ، همراه با مخدرهای خطرناک و اعتیاد آور مانند هروئین.

کارشناسان می گویند تأیید این توصیه هیچ تاثیری فوری در کاهش کنترل های بین المللی نخواهد داشت و دولت ها همچنان در مورد چگونگی طبقه بندی حشیش صلاحیت دارند. اما بسیاری از کشورها به دنبال راهنمایی در مورد کنوانسیون های بین المللی هستند و به رسمیت شناختن سازمان ملل متحد یک پیروزی نمادین برای طرفداران تغییر سیاست مواد مخدر است که می گویند قوانین بین المللی منسوخ شده است.

آلفردو پاسکوال ، روزنامه نگار روزنامه ماری جوانا بیزنس دیلی ، یک منبع خبری صنعت ، گفت: “جهان از اوایل دهه 1960 تغییر کرده است.” وی گفت: زمانبندی کنونی حشیش تحریک کننده تحقیقات است و تغییر در طبقه بندی سازمان ملل متحد احتمالاً تلاشهای قانونی سازی را در سراسر جهان افزایش می دهد.

وی قبل از رای گیری گفت: “ما سازمان ملل متحد ، اصلی ترین نهاد سیاستگذاری مواد مخدر را خواهیم داشت كه فواید پزشکی شاهدانه را تشخیص خواهد داد.”

با این حال ، این تصمیم در بسیاری از کشورها بسیار مورد مناقشه است و منجر به تأخیر غیرمعمول در رای گیری در مورد توصیه هایی است که برای اولین بار توسط سازمان بهداشت جهانی در سال 2019 ارائه شده است. ایالات متحده ، کشورهای اروپایی و دیگران از این پیشنهاد حمایت کردند ، در حالی که چین ، مصر ، نیجریه ، پاکستان و روسیه به شدت مخالف بودند.

Kenzi Ribulet-Zemuli ، یک محقق مستقل سیاست مواد مخدر که آرا و مواضع کشورهای عضو را از نزدیک رصد می کند ، گفت: “این یک سیرک دیپلماتیک بود. وی افزود ، برخی از کشورها که در ابتدا مخالف کاهش رتبه بندی بودند ، مانند فرانسه ، از آن زمان موقعیت خود را تغییر داده اند.

اما یک توصیه برای افزودن مشتقات شاهدانه مانند dronabinol و THC به لیست I ، اهرم پایین ، پشتیبانی کافی برای عبور از آن را به دست نیاورد.

مایکل کراویتز ، مدیر اجرایی پیشکسوتان دسترسی پزشکی به شاهدانه ، گفت: “ادامه این مسیر نه تنها داروهای مهم شهروندان ما را که موجب کاهش درد و رنج می شوند ، بلکه خیانت در اعتماد عمومی را انکار می کند” ، و افزود که این دارو داروی مهمی که می تواند تسکین دهنده درد بی نظیر باشد.

جسیکا استینبرگ ، مدیرعامل گروه مشاوران بین المللی شاهدانه Global C ، که در جلسات سازمان ملل شرکت می کند ، گفت: تعمیرات اساسی سیاست حشیش ، به ویژه در مورد قانونی سازی برای استفاده پزشکی ، به سرعت در طی چند سال گذشته انجام شده است. دست اندرکاران صنعت امیدوارند که این رأی درهای تحقیق درباره فواید درمانی دارو را باز کند.

وی افزود ، اما تأثیر بر بازارهای ایالات متحده و اروپا باعث جلب توجه شده است. به گفته کاون ، یک شرکت خدمات سرمایه گذاری و خدمات مالی ، در ایالات متحده ، جایی که کشورهای بیشتری مصرف ماری جوانا پزشکی و تفریحی را در انتخابات اخیر قانونی کرده اند ، انتظار می رود تا سال 2025 بازار به بیش از 34 میلیارد دلار گسترش یابد.

پیش از رای گیری این هفته و سایر تلاش ها برای جرم زدایی ، قیمت سهام برخی از شرکت های شاهدانه افزایش چشمگیری داشته است.

اما علاوه بر منافع مالی که می تواند برای بازارهای ماری جوانای ایالات متحده و اروپا فراهم کند ، کاهش خطرات شاهدانه می تواند بیشترین تأثیر را در کشورهایی با سیاست های محافظه کارانه تر مانند بسیاری از کشورهای حوزه کارائیب و آسیا داشته باشد.

خانم استینبرگ گفت: “چنین چیزی به این معنی نیست که قانونی شدن در تمام دنیا اتفاق خواهد افتاد.” اما “این می تواند یک نقطه عطف باشد”.


منبع: aseman-kharash.ir

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>